Studio Filmoteki Szkolnej
Warsztaty reporterskie Studia Filmoteki Szkolnej poprowadzili redaktorzy, operatorzy i montażyści. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z trudną sztuką występowania przed kamerą, czytaniem z promptera oraz tworzeniem stand upów. Młodzież przygotowała też własną „Kronikę festiwalową” składającą się z krótkich materiałów, w których wystąpili zarówno widzowie festiwalu jak i jego goście, m.in.: aktorzy: Jakub Gierszał ("Najlepszy", "Pomiędzy słowami", "Zgoda"), Jowita Budnik ("Ptaki śpiewają w Kigali", "Cicha noc"); reżyserzy: Piotr Domalewski ("Cicha noc"), Łukasz Palkowski ("Najlepszy"), Robert Gliński ("Czuwaj"), artysta grafik i autor plakatów filmowych Andrzej Pągowski.
Debaty filmowe „Skrytykuj!”
Debaty po projekcjach filmów: „Wyklęty" Konrada Łęckiego, „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc, „Tarapaty” Marty Karwowskiej, "Czuwaj" Roberta Glińskiego i „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, poprowadzili dziennikarze i krytycy filmowi: Anna Bielak, Magda Felis, Kaja Klimek, Łukasz Adamski, Adam Kruk, Michał Oleszczyk. Uczestnicy spotkań mieli okazję podzielić się opiniami na temat obejrzanych filmów nie tylko z innymi uczniami, ale też twórcami - gościem jednej z debat była reżyserka Marta Karwowska.
Nowością, która cieszyła się dużym zainteresowaniem były zajęcia dla szkół podstawowych. Cieszymy się na to wyczekiwane otwarcie Filmoteki Szkolnej na młodszych widzów!
Warsztaty i wykłady
Młodzież wzięła udział w licznych wykładach i warsztatach, m.in, na temat analizy plakatu filmowego, roli kostiumu filmowego czy historii polskiej animacji. Zajęcia poprowadzili cenieni znawcy omawianych zagadnień m.in.: Jagoda Murczyńska i Jerzy Armata. Zarejestrowane wykłady pojawią się w najbliższym czasie na kanale YT Filmoteki Szkolnej.
Organizator: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Partnerzy: Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, Strefa Mediów.