Festiwal to niepowtarzalna okazja do spotkania młodych kinomanów, którzy realizują swoje pierwsze filmy, świadomie dyskutują o oglądanych produkcjach oraz organizują filmowe akcje angażując w to szkoły i lokalne społeczności.
Galę 9. Festiwalu Filmoteki Szkolnej, która odbyła się w kinie Iluzjon otworzyły przemówienia organizatorów imprezy.
Festiwal Filmoteki Szkolnej to dla FINY najważniejszy festiwal ze wszystkich, w których uczestniczymy. To tutaj [uczestnicy] uczą się dyskusji, uczą się pasji. Myślę, że uczą się tutaj czegoś najważniejszego, czyli czerpania przyjemności z kontaktu z kinem – podkreślał Dariusz Wieromiejczyk, dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA).
Robicie takie rzeczy, które nie polegają tylko na oglądaniu filmów, ale także na uczeniu się bycia z innymi, uczeniu się o tym, co jest w życiu ważne – mówiła Alicja Pacewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
- Młodzież z pasją do kina
Podczas gali rozdane zostały nagrody laureatom Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej oraz zwycięzcom konkursów Skrytykuj!, Nakręć się i Grywalizacji.
Dzisiaj chcielibyśmy uhonorować tych, którzy stanęli w szranki, mieli odwagę spotkać się i udowodnić, że są świetnymi znawcami filmu! – podkreśliła Anna Sienkiewicz-Rogowska, zastępca dyrektora FINA.
Olimpiada jest dowodem na to, że młodzi ludzie naprawdę potrafią zaangażować się w to, co lubią – dodał dr Maciej Dowgiel z prezydium komitetu głównego.
Swoimi doświadczeniami z prac w Jury młodzieżowym podzieliła się laureatka konkursu Skrytykuj! Julia Bohr – Spotykam się z osobami, które tam poznałam, bo świetnie się dogadywaliśmy, umieliśmy godzinami dyskutować o filmach, jest to doskonała okazja, żeby podzielić się tym, co się czuje, z ludźmi, których też to interesuje.
Filmoteka Szkolna, między innymi przez formy konkursowe, rywalizację młodzieży, daje możliwość zaangażowania – zwrócił uwagę Zbigniew Mroczkowski, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Radziłowe.
- Młodzi w Akcji!
W dziewiątej edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzięło udział blisko 200 uczniów i nauczycieli z ponad 40 miejscowości z całej Polski. W Warszawie, poza szkołami ze stolicy, pojawili się przedstawiciele m.in.: Katowic, Małochwieja Dużego, Pęgowa, Koszalina, Plewisk czy Kielc.
Szukamy ciągle nowych możliwości rozwijania siebie i rozwijania naszych uczniów – mówiła Magdalena Nogaj, Liderka Filmoteki Szkolnej i nauczycielka w Publicznej Szkole Podstawowej w Nowym Świętowie, a jej słowa potwierdzają relacje z różnorodnych działań podejmowanych przez szkoły. W trakcie roku szkolnego grupa z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze, wspólnie z rówieśnikami z Francji i Niemiec, uczestniczyła w projekcie językowo-filmowym „Kinema”, a ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 1 Trzebnicy stworzyła krótki film podczas warsztatów Filmoteki Szkolnej w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Natomiast uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu, w ramach zajęć z Wędrującym Filmoznawcą, uczyli się nie tylko jak nawiązać do filmowych tekstów kultury podczas matury, ale także pracowali nad storyboardami i zwiastunami filmowymi.
- Inspirujące spotkania
Pierwszego dnia uczestnicy Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzięli udział w wizytach studyjnych w: Archiwum i dziale digitalizacji i opracowania zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, a także w DI Factory, Human Ark oraz WFDiF. Podczas spotkań w instytucjach filmowych uczniowie mogli dowiedzieć się czym jest postprodukcja, odkryć tajemnice rekonstrukcji cyfrowej obrazu i dźwięku oraz, pod okiem specjalistów, przekonać się, jak to wszystko działa w praktyce.
Zwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu był pokaz przedwojennego filmu „Sportowiec mimo woli” w reżyserii Mieczysława Krawicza poprzedzony prelekcją filmografa Michała Pieńkowskiego.
Drugiego dnia w siedzibie FINA i w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyły się liczne warsztaty dla młodzieży i nauczycieli. Pedagodzy zyskali wgląd w dobre praktyki filmowca, poznali małe vademecum animacji oraz dowiedzieli się, jak rozwój nowych mediów wpływa na zmiany w podejściu do filmu i kina. Uczniowie natomiast szkolili się w takich dziedzinach jak aktorstwo, scenariopisarstwo, sztuka operatorska, krytyka filmowa, mieli okazję sprawdzić, jak stworzyć remiks i przekonać się jak sobie radzą przed kamerą oraz jako wideo-reporterzy.
Spotkania z ekspertami okazały się dla młodych filmowców i krytyków zastrzykiem pozytywnej energii oraz motywacją do dalszej pracy.
- Organizatorzy
Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej organizowanym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Zachęcamy do obejrzenia wideorelacji z 9. Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Zapoznajcie się też ze wszystkimi działaniami uczestników – wystarczy zajrzeć do katalogu, który pobrać można poniżej.