Ćwiczenia filmowe

Jak zrobić film

Filmowe ABC

Jak zrobić film

Cykl Jak zrobić film? powstał w trakcie warsztatów organizowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

W trakcie tygodniowych warsztatów 17 gimnazjalistów i licealistów z różnych stron Polski (w projekcie wziął udział również Ugandyjczyk i Tybetanka) pod okiem Pawła Łozińskiego uczyło się robić film. Razem napisali scenariusz, zrobili zdjęcia i montowali. Zwieńczeniem warsztatów był pokaz filmu w amfiteatrze pod chmurką, który był okazją do wzruszającego a zarazem wesołego spotkania mieszkańców i turystów oraz szansą, żeby bliżej się poznać.

1/6

Jak zrobić film? odc. 1/6

W pierwszym odcinku poznajemy bohaterów programu, którzy zastanawiają się czym jest dokument oraz jak twórczo wykorzystać pomysły użyte w innych filmach. Po obejrzeniu filmu Kieślowskiego wspólnymi siłami tworzą wstępną wersję scenariusza do swojego filmu. W trakcie debaty decydują, że do dwóch pytań, które Kieślowski zadaje bohaterom swojego filmu, czyli: „Kim jesteś?” i „Czego pragniesz?”, dodadzą kolejne: „Co Ci się śni?”, „Po co żyjesz?”, „Czego się boisz?”.

Jak zrobić film? odc. 2/6

Drugi odcinek wprowadza w techniczne aspekty realizacji filmu. Część uczestników projektu nigdy wcześniej nie miała do czynienia z profesjonalnymi kamerami – w tym odcinku uczą się obsługi kamery oraz zasad kadrowania i nagrywania dźwięku. Zanim wyruszą na dokumentację i zaczną filmować mieszkańców Pisza, sami występują przed kamerą i odpowiadają na wymyślone przez siebie pytania.

Jak zrobić film? odc. 3/6

W tym odcinku uczestnicy projektu wyruszają statkiem do Pisza na pierwszą dokumentację. Paweł Łoziński opowiada im gdzie i jak szukać bohatera do filmu oraz jak rozmawiać z ludźmi, żeby się przed nami otworzyli. Na przykładzie Gadających głów uczestnicy zastanawiają się jak rozpoznać kto ma w sobie coś ciekawego i wartego sfilmowania. Uczestnicy ruszają do miasta pełni entuzjazmu, ale szybko przekonują się, że nie jest łatwo namówić mieszkańców do wystąpienia przed kamerą. Pierwsze próby znalezienia bohaterów do filmu okazują się fiaskiem. Ze wszystkich zapytanych przechodniów tylko jeden chłopiec zgadza się wziąć udział w filmie.

Jak zrobić film? odc. 4/6

Ten odcinek jest analizą dokumentacji. Uczestnicy wymieniają się doświadczeniami i zastanawiają, co się nie udało i jak uniknąć błędów na przyszłość. Następnie jadą do Pisza na pierwsze zdjęcia. Tym razem udaje im się znaleźć wielu bohaterów do filmu i przekonać ich do wystąpienia przed kamerą. Wieczorem oglądają i analizują przyniesione materiały.

Jak zrobić film? odc. 5/6

Materiały z kamer zostały wgrane do komputera. Przed uczestnikami warsztatów stoi teraz zadanie zmontowania nagranych wypowiedzi. Muszą wybrać najciekawszych bohaterów, przyciąć wypowiedzi i ustalić ich kolejność w filmie. Po wstępnym wyborze i wspólnym obejrzeniu pierwszej układki uczestnicy dyskutują nad kluczem montażu. Zastanawiają się w jaki sposób operować kontrastem, jaką sceną zakończyć by uzyskać odpowiedni wydźwięk filmu.

Jak zrobić film? odc. 6/6

W szóstym odcinku oglądamy ostatnie przygotowania uczestników przed premierą. Burza, awaria prądu, problemy z komputerem sprawiają, że warsztatowicze są pełni emocji przed pokazem filmu. Tymczasem mieszkańcy Pisza gromadzą się już gotowi na projekcję.

Jak zrobić film? odc. 1/6

Jak zrobić film? odc. 2/6

Jak zrobić film? odc. 3/6

Jak zrobić film? odc. 4/6

Jak zrobić film? odc. 5/6

Jak zrobić film? odc. 6/6

Filmowe ABC

A więc chcecie robić filmy?

Zapytaliśmy wykładowców Warszawskiej Szkoły Filmowej, uznanych reżyserów, o to, jakie mają dla Was rady. Pokażemy Wam świat z perspektywy operatora. Jarek Kupść opowie Wam jak prostymi sposobami, ale bez drogiego sprzętu, nakręcić dobrze wyglądający film. Natomiast Wojtek Klimala opowie Wam o dźwięku w filmie.

1/5

Teaser

Reżyser

Operator

Światło

Dżwięk

Teaser

Reżyser

Operator

Światło

Dżwięk