Lekcja 6

Filmowe przypowieści

Arka
reż.: Grzegorz Jonkajtys

Schody
reż.: Stefan Schabenbeck

Żywot Mateusza
reż.: Witold Leszczyński

Opracowanie: Anna Śliwińska

Schody

reż.: Stefan Schabenbeck

Opis

Film parabola pokazuje absurdalną sytuację człowieka, który nie może osiągnąć zamierzonego celu. Kolejne schody, piętrzące się na drodze bohatera, symbolicznie ukazują przeszkody, którym każdy człowiek musi stawić czoła. Bohater pokonując jedne, automatycznie natrafia na kolejne. Towarzyszy mu uczucie entuzjazmu, które z czasem zmienia się w zniechęcenie i wyczerpanie. Kiedy wydaje się, że bohater osiągnie cel, sam nagle staje się jednym ze schodów, które pokonywał.

Rok produkcji 1968
Produkcja Studio Małych Form Filmowych „Se-Ma-For”
Reżyseria Stefan Schabenbeck
Scenariusz Stefan Schabenbeck
Zdjęcia Henryk Ryszka
Muzyka Zofia Stanczewa
Dźwięk Mieczysław Janik
Czas trwania 7 min

O reżyserze

Reżyser i operator filmów animowanych, plastyk; urodzony w 1940 roku w Zakopanem. Ukończył studia operatorskie w PWSFTviT w Łodzi. Film dyplomowy Wszystko jest liczbą (1966) został przyjęty z entuzjazmem i zdobył wiele nagród festiwalowych na całym świecie. Kolejne filmy ugruntowały jego pozycję jednego z najciekawszych twórców animacji. Na początku lat 70. wyemigrował do Niemiec. Wybrana filmografia: Jeden z 365 (1965), Wykrzyknik (1967), Schody (1968), Susza (1969), Wiatr (1969), Inwazja (1970).

Scena do analizy

Na początku drogi bohater „Schodów” szedł z wysoko podniesioną głową, dumny ze swej odmienności. Swoją wędrówkę kończy na kolanach, powolnie wdrapując się na kolejne schody. Nie ma w nim już pewności siebie i zadowolenia. Widzowie z napięciem oczekują, co przyniesie finał opowieści. Dokąd zmierzał bohater? Jaka nagroda czeka go za podjęty trud? Koniec przynosi obraz zatopienia się w otaczającej rzeczywistości. Bohater staje się częścią schodów, które pokonał. Finał niesie ze sobą zatem prawdę o asymilacji i zjednoczeniu ale możemy czytać go także jako gorzką diagnozę świata, w którym trzeba stać się konformistą, by zostać zaakceptowanym. Odjazd kamery pokazuje plątaninę schodów, która uświadamia nam, że los bohatera dotyczył wcześniej wielu innych. Dotyczy każdego z nas.

Schody


Zobacz też