Miejsce urodzenia, reż. Paweł Łoziński, 1992
Film dokumentalny, w którym reżyser towarzyszy Henrykowi Grynbergowi podczas jego wizyty we wsi Radoszyn, gdzie pisarz się urodził i ukrywał w czasie II wojny światowej. Grynberg po pięćdziesięciu latach wraca do przeszłości, aby odkryć prawdę o śmierci ojca i małego braciszka. Rozmawia z Polakami, którzy albo chętnie wracają do przeszłości, albo próbują ją wymazać ze swojej pamięci
Ja-Żyd, reż. Robert Gliński, 1987
Film dokumentalny prezentujący portret młodego Żyda, poszukującego własnych religijnych korzeni i tradycji kulturowej. Kamera towarzyszy bohaterowi na cmentarzu, w synagodze i na lekcji hebrajskiego. Film uzupełniają materiały archiwalne (filmy i fotografie) przedstawiające życie Żydów w przedwojennej Polsce i tragedię Holocaustu.
Austeria, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1982
Film fabularny, powstały na podstawie powieści Juliana Stryjkowskiego, przedstawiający portret polskich Żydów, którzy spędzają noc tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej w karczmie na rozdrożu, tytułowej austerii. Jak się szybko okazuje, jest to zbiorowość bardzo zróżnicowana: pod jednym dachem spotykają się ortodoksyjni Chasydzi, mniej pobożni Żydzi z pobliskiego miasteczka oraz aktorzy teatru żydowskiego.
Sanatorium pod Klepsydrą, reż. Wojciech Jerzy Has, 1973
Has, podobnie jak Kawalerowicz, przedstawia portret polskich Żydów, starając się jednak opisać także ich kulturę i oddać mentalność. Zrealizowany na podstawie prozy Bruno Schulza film zasługuje na szczególną uwagę, gdyż nie bazuje na stereotypach, lecz stara się uchwycić bogactwo i złożoność dziedzictwa tradycji żydowskiej.