
ETAP EDUKACYJNY
gimnazjalna, ponadpodstawowa

PRZEDMIOT
godzina wychowawcza, wiedza o społeczeństwie

CZAS
2 godziny lekcyjne
Metody pracy:
- projekcja filmu,
- praca w grupach,
- burza mózgów,
- rozmowa kierowana
Pomoce dydaktyczne:
- film z pakietu Filmoteka Szkolna „Gadające głowy”, reż. Krzysztof Kieślowski
- aparat fotograficzny lub kamera
Cele:
- przypomnienie technik filmowych,
- uświadomienie uczniom celowości zabiegów stosowanych przez reżysera,
- umiejętne wykorzystanie podstawowych środków filmowych w samodzielnym filmowaniu,
- zapoznanie ze specyfiką filmowania wywiadu
Przebieg zajęć:
- Przedstaw uczniom temat oraz przebiegu zajęć.
- Krótko przypomnij podstawowe pojęcia związane ze technikami środkami filmowymi (np. rodzaje planów, praca kamery, podstawowe pojęcia filmowe – kadr, ujecie, scena, rodzaje montażu itp. ) W tym celu warto przygotować prezentację i zobrazować każdą z definicji. Taką prezentację może przygotować i przedstawić chętny uczeń.
- Przed projekcją filmu zapisz na tablicy zagadnienia, na które uczniowie powinni zwrócić uwagę podczas projekcji filmu:
• co przeważa w filmie, słowo czy obraz?
• na czym koncentruje się kamera?
• scenografia
• jaką rolę pełni dźwięk? - Projekcja filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Gadające głowy".
- Po projekcji poproś uczniów o odpowiedź na pytanie: o czym moim zdaniem opowiada ten film? Czy jest nadal aktualny? Jakie na mnie wywarł wrażenie. Zbierz luźne wypowiedzi uczniów.
- Następnie przejdźcie do analizy poszczególnych ujęć w filmie. Przed lekcją wybierz 2-3 najbardziej charakterystyczne fragmentów (możesz skorzystać z materiału zamieszczonego na stronie www.filmotekaszkolna.pl - lekcja 26 „Kim jestem”. Przedstaw je ponownie uczniom. Ich zadaniem będzie odczytanie:
planu, jaki został zastosowany w danym kadrze/ujeciu
przeanalizowanie ruchów kamery
oraz sposobów montażu
Odpowiedzi notuj na tablicy. W razie potrzeby uzupełnij wiedzę uczniów. - Wspólnie podsumujcie analizę filmu określając technikę zastosowaną przez K. Kieślowskiego (statyczne ujęcia, uboga dramaturgia, słowo góruje nad obrazem, półzbliżenia, skupienie kamery na twarzach postaci, rozmyte i niewyraźne tło zaznaczone głownie za pomocą dźwięków, konwencja wywiadów prowadzonych w telewizji)
Praca domowa:
Poproś uczniów, aby podzielili się w pary i nagrali wywiad ze swoimi kolegą. Przed kamerą jeden z uczniów odpowie na pytanie: Kim jesteś?, Czego byś chciał? Na następnej lekcji obejrzyjcie filmy. Zainicjuj dyskusję, jak się zmienili się młodzi ludzie od momentu, w którym K. Kieślowski nagrywał swój film. Jak zmieniło się całe społeczeństwo?