Zgłoś szkołę!
Filmoteka Szkolna

Zobacz, jaką rolę może odegrać Filmoteka Szkolna
w Twojej szkole
- Realizacja filmowego projektu edukacyjnego
- Organizacja szkolnego klubu filmowego
- Przygotowanie cyklu lekcji z filmem
Z nami nakręcisz uczniów na sztukę filmową! Dołącz do innych nauczycieli i otwórz przed dzieciakami drzwi do wspaniałej pasji, która może stać się dobrym sposobem na życie. Wspólnie zorganizujemy wyjątkowy filmowy projekt edukacyjny w Twojej szkole.
Tutaj scenariusz piszą sami uczniowie, więc wszystko oddajemy w ich ręce, kładąc nacisk na samodzielną pracę. To oni wspólnie z nauczycielem ustalają czas trwania, zakres i temat, zbierają informacje, a także planują i przeprowadzają niezbędne działania, na koniec przygotowując prezentację z projektu.
Przykładowe propozycje filmowego projektu edukacyjnego:
- Przygotowanie festiwalu filmów dokumentalnych
- Prowadzenie szkolnej gazetki filmowej "Filmoteka w szkole"
- Organizacja konkursu z wiedzy o filmie
- Stworzenie dla kolegów cyklu warsztatów filmowych
- Realizacja pokazu filmów - np. z okresu PRL
- Praca nad własnymi animacjami podczas warsztatów
- Pisanie filmowego bloga dla innych uczniów
Twoi uczniowie kochają kino, ale w szkolnym repertuarze wciąż brakuje filmowych seansów, które budzą emocje i zmuszają do dyskusji? Mamy proste rozwiązanie. Stwórz Szkolny Klub Filmowy lub wzbogać ofertę już istniejącego w oparciu o Filmotekę Szkolną.
Co zyska szkoła i uczniowie?
- Okazję do rozmowy, swobodnej wymiany poglądów, dzielenia się własnymi wrażeniami.
- Młodzież pozna właściwe kryteria oceny sztuki, nauczy się wyrażać opinię, prowadzić dyskusję.
- Uczniowie z pomocą filmów wykształcą w sobie prawidłowe postawy społeczne.
- Integrację dzięki regularnym spotkaniom, dyskusjom i wspólnej pracy na rzecz Klubu.
Bazą programu Filmoteka Szkolna jest 65 lekcji. Każdy z tematów fascynuje, wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Dołacz do programu, a pomożemy Ci zorganizować cykl lekcji z filmem, który uczy świadomego spojrzenia na otaczający nas świat, zachęca do myślenia i refleksji.
Wśród 65 tematów lekcji z filmem znajdziesz m.in.
- Akcja, fabuła, widowisko
- W kręgu tradycji (romantycznej)
- Na styku kultur
- Film wobec innych sztuk
- O potędze miłości
- Nowe szaty mitu
- Rozdroża historii
- Mali bohaterowie
W każdym miesiącu GRYWALIZACJI (październik-maj) proponujemy realizację innej lekcji tematycznej, w powyższej kolejności.
Zasady
Scenariusz udziału w programie Filmoteka Szkolna
7 zasad organizacji:
- 1. Na dobry początek, zgłoś się do programu! Filmoteka Szkolna to społeczność szkół, które chcą rozwijać się w obszarze edukacji filmowej. Zależy nam, by być z Wami w kontakcie, promować dobre praktyki i wzmacniać wymianę doświadczeń. Wypełnij formularz zgłoszeniowy, który znajdziesz poniżej. Udział w Filmotece Szkolnej jest darmowy.
- 2. Realizuj działania z zakresu edukacji filmowej dostosowane do Twoich możliwości. Możesz poprowadzić zajęcia w oparciu o nasze materiały dydaktyczne albo razem z młodzieżą wziąć udział w wirtualnych warsztatach, które zorganizujemy dla Twojej szkoły.
- 3. Korzystaj z bogatej oferty skierowanej wyłącznie do nauczycieli, w tym z bezpłatnych webinariów i nieformalnych spotkań, będących miejscem wymiany doświadczeń.
- 4. Bierz udział w grywalizacji, zdobywaj stemple, pnij się w rankingu szkół. Przed zakończeniem roku szkolnego 2020/2021 wyróżnimy najbardziej aktywne szkoły!

- 5. Nie zapomnij pochwalić się Waszymi dokonaniami! Regularnie przesyłaj relacje z tego, co zrobiliście i w czym uczestniczyliście. Najciekawsze z nich będziemy publikować na stronie internetowej oraz profilu FB.
- 6. Razem z uczniami chcecie poznać innych uczestników Filmoteki Szkolnej? Nic prostszego! Możecie wziąć udział w Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Edycja 10 i pół (wydarzenie online w terminie 20-24 października). Liczymy na to, że w czerwcu 2021 r. będziemy mogli zaprosić Was na stacjonarną odsłonę wydarzenia.
- 7. Pamiętaj! Zgłoszenie do programu nie zwalnia od konieczności rejestracji (założenia konta nauczyciela) uprawniającej do oglądania filmów udostępnionych na stronie www.filmotekaszkolna.pl.
W zamian szkoły mogą cieszyć się z wielu benefitów
Korzyści dla Twojej szkoły i Twoich uczniów
- 1. Możliwość udziału w bezpłatnych wirtualnych warsztatach i webinariach prowadzonych przez ekspertów Filmoteki Szkolnej.
- 2. Wysyłka materiałów dydaktycznych oraz promocyjnych.
- 3. Pomoc merytoryczna i metodologiczna, w tym materiały dydaktyczne dla nauczycieli.
- 4. Promocja działań młodzieży w mediach.

- 5. Zaświadczenia dla nauczycieli i dyplomy dla uczniów.
- 6. Cykliczny newsletter z ofertą dla zainteresowanych edukacją filmową.
- 7. Możliwość udziału w Festiwalu Filmoteki Szkolnej z warsztatami, pokazami filmowymi i prezentacją projektów.