Minione wydarzenia 2020 (56)

Styczeń 2020

 • 7

  stycznia

  Pastisz filmowy

  Jaką rolę odgrywa włączanie znanych dzieł malarskich do współczesnych tekstów kultury i na jakie sposoby można to robić? Podczas warsztatów w Olsztynku przeanalizujemy formalną stronę dzieł wizualnych, rodzaje kompozycji, koloru, światła i wykonamy autorskie grupowe dzieła fotograficzne w formie pastiszy.

 • 8

  stycznia

  Współczesne kino polskie wobec PRL-u – obraz klęski, wyraz nostalgii czy swoista zabawa…

  Jaki jest wpływ przekazów filmowych na pamięć i sposób postrzegania przeszłości? Podczas zajęć w Radomiu uczniowie zbudują sieć intertekstualnych kontekstów związanych z obecnością tematyki PRL-u we współczesnej kulturze popularnej.

 • 9

  stycznia

  „Inspiracje Filmoteką Szkolną – aktorskie improwizacje”

  Już 9 stycznia zapraszamy na warsztaty aktorskie dla uczniów, które poprowadzi Jerzy Rogalski. Punktem wyjścia do zajęć będą kreacje stworzone przez aktora w filmach „Wesele” W. Smarzowskiego i „Zmruż oczy” A. Jakimowskiego.

 • 14

  stycznia

  Archetypy i toposy w literaturze i filmie. Warsztaty literacko- filmowe przygotowujące do matury ustnej.

  Chcesz pokazać maturzystom różne podejścia do analizy i interpretacji filmów? Zapoznać młodzież z popularnymi wątkami kulturowymi w kinie polskim? Zgłoś uczniów na warsztaty, które 14 stycznia w Supraślu poprowadzi Aleksandra Kędra!

 • 15

  stycznia

  -

  31

  stycznia

  Filmoteka Szkolna - weź to na warsztat vol. 3!

  Twoja szkoła jest w programie Filmoteka Szkolna? Teraz możesz zaprosić naszych edukatorów do poprowadzenia zajęć dla Twoich uczniów oraz grona pedagogicznego.

 • 16

  stycznia

  -

  17

  stycznia

  O sposobach budowania opowieści w filmie

  Jak powstaje opowieść w filmie? Dlaczego bohater pokonuje tak wiele przeszkód w swoim życiu? Co wpływa na to, że lubimy bohatera? Odpowiedzi na te pytania poszukamy 16 i 17 stycznia podczas warsztatów w Starym Jarosławiu i Starkowie.

 • 17

  stycznia

  „Język filmu, bohater, scenariusz i storyboard”. Warsztaty w Kluczborku

  Co ma Arystoteles do dramaturgii filmowej i do czego scenarzyście służy drabinka? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy warsztatów, które odbędą się 17 stycznia w Kluczborku!

 • 20

  stycznia

  Pastisz - reprodukcja wrażliwości

  Jaką rolę odgrywa włączanie znanych dzieł malarskich do współczesnych tekstów kultury i na jakie sposoby można to robić? Podczas warsztatów w Radomiu przeanalizujemy formalną stronę dzieł wizualnych, rodzaje kompozycji, koloru, światła i wykonamy autorskie grupowe dzieła fotograficzne w formie pastiszy.

 • 22

  stycznia

  Pastisz filmowy - Gorzów Wlkp

  Jaką rolę odgrywa włączanie znanych dzieł malarskich do współczesnych tekstów kultury i na jakie sposoby można to robić? Podczas warsztatów w Gorzowie Wielkopolskim przeanalizujemy formalną stronę dzieł wizualnych, rodzaje kompozycji, koloru, światła i wykonamy autorskie grupowe dzieła fotograficzne w formie pastiszy.

 • 22

  stycznia

  Od tablicy do reklamy – jak tworzy się hasła i wizualizacje, które przechodzą do historii?

  Podczas zajęć, które odbędą się 22 stycznia w Górze porozmawiamy o filmie „Krótka historia jednej tablicy” Feliksa Falka w zderzeniu ze współczesną reklamą.

 • 23

  stycznia

  Filmoteka Szkolna - źródło inspiracji

  Jak przygotować ciekawy, filmowy scenariusz lekcji wychowawczej? Które darmowe aplikacje warto wykorzystać do tworzenia prostej animacji, plakatu, storyboardu, komiksu? Już 23 stycznia zapraszamy nauczycieli na zajęcia, które odbędą się w Karlinie
!

 • 24

  stycznia

  Plakat Filmowy - warsztaty kreatywne

  Jakie funkcje spełniają poszczególne elementy plakatu filmowego? Porozmawiamy o tym 24 stycznia w Starym Jarosławiu podczas zajęć z Katarzyną Zabłocką. Uczniowie nie tylko będą doskonalić umiejętność odczytywania przekazu ikonograficznego, ale też stworzą autorskie plakaty do filmów z Filmoteki Szkolnej!

 • 25

  stycznia

  Pastisz filmowy - Połczyn-Zdrój

  Jaką rolę odgrywa włączanie znanych dzieł malarskich do współczesnych tekstów kultury i na jakie sposoby można to robić? Podczas warsztatów w Połczynie-Zdroju przeanalizujemy formalną stronę dzieł wizualnych, rodzaje kompozycji, koloru, światła i wykonamy autorskie grupowe dzieła fotograficzne w formie pastiszy.

 • 28

  stycznia

  -

  29

  stycznia

  Każde dziecko ma swoją historię do opowiedzenia. Projekt wideo doskonalący umiejętność multimedialnego opowiadania historii

  W terminie 28-29 stycznia zapraszamy nauczycieli do Białegostoku na warsztaty kreatywne polegające na realizacji filmu dokumentalnego, traktowanego jako medium dzisiejszych uczniów.

Luty 2020

 • 5

  lutego

  Maciek Chełmicki — bohater naszych czasów? Film w szkole, film na maturze.

  Już 5 lutego zapraszamy do Radomia na zajęcia z Wędrującym Filmoznawcą dr. Maciejem Dowgielem. W trakcie warsztatów uczniowie poznają różne rodzaje bohaterstwa zaprezentowanego w filmach Andrzeja Wajdy oraz przeanalizują społeczne i odbiorcze aspekty zjawiska bohaterstwa.

 • 6

  lutego

  „Ćwiczenia warsztatowe” na warsztat!

  Podczas zajęć 6 lutego w Głuchołazach porozmawiamy o manipulacji treścią przekazu - od „Ćwiczeń warsztatowych” M. Łozińskiego poprzez fake news do deepfake'ów. Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych  poprowadzi Katarzyna Czubińska.

 • 7

  lutego

  -

  7

  marca

  Warsztaty filmowe w Gdyńskiej Szkole Filmowej

  Zapraszamy na bezpłatne jednodniowe warsztaty filmowe w Gdyńskiej Szkole Filmowej! Do wyboru 5 terminów w lutym i marcu.

 • 7

  lutego

  „Inspiracje Filmoteką Szkolną – plakat filmowy”

  Już 7 lutego w Krasnymstawie na uczniów czekają warsztaty poświęcone plakatowi filmowemu. Zajęcia poprowadzi Tadeusz Kiciński - artysta i animator kultury.

 • 10

  lutego

  -

  21

  lutego

  Ferie z Filmoteką Szkolną | Warszawa

  Podczas ferii zimowych zapraszamy na bezpłatny kurs reportersko-filmowy Studio Filmoteki Szkolnej. W pierwszym tygodniu ferii zajęcia skierowane są do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, a w drugim do uczniów 7-8 klas szkół podstawowych.

 • 11

  lutego

  Z jakimi problemami zmagają się współcześni „Mali bohaterowie” ? – warsztaty filmowe

  Chcesz zapoznać młodzież z wybitnym przykładem polskiego filmu z bohaterem dziecięcym w roli głównej?  Podczas warsztatów 11 lutego w Janowie Lubelskim zwrócimy uwagę nastoletnich uczestników na kwestie natury moralnej oraz egzystencjalnej widzianej z perspektywy dziecka i zachęcimy do kreatywnych działań filmowych!

 • 12

  lutego

  Warsztaty w Pracowni Filmoteki Szkolnej w Woli Rzędzińskiej

  Już 12 lutego zapraszamy na zajęcia w Woli Rzędzińskiej, które dla uczniów ze szkół podstawowych poprowadzi Liderka Filmoteki Szkolnej, Katarzyna Czubińska!

 • 12

  lutego

  Transmedialność - jak połączyć tradycyjne kino ze współczesną informacją wizualną?

  Transmedialność,  jak  połączyć  tradycyjne  kino ze współczesną informacją wizualną? Podczas zajęć 12 lutego w MCDN w Tarnowie porozmawiamy jak pracować z młodzieżą wykorzystując zarówno filmy rozumiane  w tradycyjny sposób, łącząc je z przekazem doświadczania rzeczywistości poprzez  You Tube, media społecznościowe, komunikatory, gry czy aplikacje. 

 • 14

  lutego

  -

  4

  marca

  Bezpłatne warsztaty filmowe w CeTA!

  Zapraszamy na bezpłatne warsztaty filmowe w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu! Do wyboru 5 terminów w lutym i marcu.

 • 18

  lutego

  Odzwierciedlenie rzeczywistości, czy tylko wariacja na temat? O historii w polskich filmach fabularnych, animowanych i dokumentalnych.

  Gdzie ukryta jest prawda o przeszłości? Jak odnaleźć ślady minionego czasu? Czy można go zrekonstruować? Czy trzeba wywoływać duchy zmarłych? – to pytania, które zostały postawione w Lekcji 12, „Zapisy przeszłości”, na które odpowiemy podczas zajęć 18 lutego w Janowie Lubelskim.

 • 18

  lutego

  -

  5

  maja

  II FESTIWAL FILMÓW GROZY FilmSteria (AKTUALIZACJA!)

  Do 12 maja 2020 roku organizatorzy II FESTIWALU FILMÓW GROZY FilmSteria czekają na zgłoszenia filmów krótkometrażowych, do 12 minut: fabularne, dokumentalne lub animowane – wpisujące się w tematykę kina grozy.

 • 19

  lutego

  Przekora! O (podwójnym) języku popkultury

  Podczas zajęć 19 lutego w Kielcach porozmawiamy o popkulturze i jej funkcji wentyla bezpieczeństwa, za pomocą którego zwykli ludzie mogą walczyć z dominacją grupy, wyśmiewaniem.

 • 20

  lutego

  Od tablicy do reklamy – jak tworzy się hasła i wizualizacje, które przechodzą do historii?

  Podczas zajęć, które odbędą się 20 lutego w Poznaniu porozmawiamy o filmie „Krótka historia jednej tablicy” Feliksa Falka w zderzeniu ze współczesną reklamą.

 • 21

  lutego

  Etapy powstawania filmów, czyli po co nam postprodukcja

  O tym, czym jest postprodukcja i jak ważną rolę pełni w procesie tworzenia filmu porozmawiamy podczas warsztatów 21 lutego w Przemyślu!

 • 23

  lutego

  -

  31

  maja

  Oko Kalejdoskopu | 7. Przegląd Animacji Tworzonych przez Dzieci

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, wspólnie z lokalnymi i ogólnopolskimi partnerami, zaprasza wszystkich animatorów między 5 a 17 rokiem życia do udziału w siódmej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU.

 • 24

  lutego

  -

  25

  lutego

  Pastisz filmowy - Radomsko

  Jaką rolę odgrywa włączanie znanych dzieł malarskich do współczesnych tekstów kultury i na jakie sposoby można to robić? Podczas dwudniowych warsztatów w Radomsku przeanalizujemy formalną stronę dzieł wizualnych, rodzaje kompozycji, koloru, światła i wykonamy autorskie grupowe dzieła fotograficzne w formie pastiszy.

 • 24

  lutego

  -

  2

  marca

  SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych

  Rozwijaj swój pomysł na film dla dzieci lub zgłoś swoje dziecko do roli eksperta! Projekt SKOK W DOK odwraca role i robi małe przesunięcia. Dorośli będą pracować nad pomysłami na filmy dokumentalne dla dzieci, a młodzi będą oceniać i konsultować ich pomysły. Rekrutacja do projektu trwa do 2 marca.

 • 25

  lutego

  -

  26

  maja

  Raz, dwa, trzy! Filmoteka Szkolna patrzy! | Semestr II

  FINA zaprasza najmłodszych widzów na spotkania z polskim kinem. Po pokazach w ramach warsztatów kreatywnych stworzymy własną ekipę filmową, będziemy przekazywać emocje za pomocą gestów i min, a także stworzymy własne animacje.

 • 26

  lutego

  -

  28

  lutego

  Warsztaty w Pracowni Filmoteki Szkolnej w Gdańsku

  Pod koniec lutego zapraszamy do Pracowni Filmoteki Szkolnej na warsztaty skierowane do uczniów szkół średnich. W programie zajęcia dotyczące analizy plakatu filmowego oraz scenariusza.

 • 27

  lutego

  -

  28

  lutego

  Pastisz filmowy - Przemyśl

  Jaką rolę odgrywa włączanie znanych dzieł malarskich do współczesnych tekstów kultury i na jakie sposoby można to robić? Podczas dwudniowych warsztatów w Przemyślu przeanalizujemy formalną stronę dzieł wizualnych, rodzaje kompozycji, koloru, światła i wykonamy autorskie grupowe dzieła fotograficzne w formie pastiszy.

Marzec 2020

Kwiecień 2020

 • 1

  kwietnia

  -

  2

  kwietnia

  Skrytykuj.pl podczas III Dni Krytyki Filmowej w Gdyni

  Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza grupy szkolne na bezpłatne warsztaty krytyki filmowej organizowane w ramach kampanii Skrytykuj.pl podczas III Dni Krytyki Filmowej w Gdyni!

Maj 2020

 • 26

  maja

  -

  24

  czerwca

  Filmoteka Szkolna zaprasza do kontaktu!

  Jeśli potrzebujesz porady na temat inspirujących zajęć, które można zorganizować w oparciu o filmy, to zachęcamy do kontaktu! 

Czerwiec 2020

 • 1

  czerwca

  -

  5

  czerwca

  Dzień Dziecka z Filmoteką Szkolną!

  Zapraszamy dzieci pod opieką dorosłych do wspólnego spędzenia corocznego święta – Dnia Dziecka! Przygotowaliśmy dla Was zabawę wokół jednego z popularniejszych filmów z Filmoteki Szkolnej, czyli „Kundelka” Lidii Hornickiej.

 • 4

  czerwca

  -

  5

  czerwca

  Wirtualna Gra Filmowa

  Z radością informujemy, że w terminie 4–5 czerwca odbędzie się Wirtualna Gra Filmowa, której organizatorem jest Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bytomiu.

 • 11

  czerwca

  -

  30

  czerwca

  OKO KALEJDOSKOPU 2020 - wersja internetowa

  W terminie 11-30 czerwca zapraszamy przed ekrany! Obejrzyjmy wspólnie dzięciece animacje zakwalifikowane do Przeglądu OKO KALEJDOSKOPU 2020.

Lipiec 2020

 • 27

  lipca

  -

  7

  września

  Klatka po klatce. Tajniki pracy twórców

  „Klatka po klatce. Tajniki pracy twórców” to seria webinarów z udziałem polskich twórców animacji, którzy opowiedzą o swojej codziennej pracy przy filmach stop motion.

Wrzesień 2020

Październik 2020