Minione wydarzenia 2019 (55)

Marzec 2019

Czerwiec 2019

Lipiec 2019

 • 11

  lipca

  „Maluch” Lucjana Dembińskiego w sekcji KAMERALNE LATO DZIECIOM!

  11 lipca 2019 r. w ramach sekcji KAMERALNE LATO DZEICIOM wyświetlone zostaną 3 bloki projekcyjne przygotowane z myślą o najmłodzszych uczestnikach 12. edycji KAMERALNEGO LATA w Radomiu. Na wielkim ekranie zostanie wyświetlony m.in. „Maluch” w reż. Lucjana Dembińskiego. Projekcje odbywają się pod patronatem programu Filmoteka Szkolna.

Wrzesień 2019

 • 2

  września

  -

  21

  października

  Ruszyły zapisy na IV edycję OIimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej!

  Hasłem przewodnim IV edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej będzie „Kino to (też) biznes”. Dostępny jest już aktualny regulamin, zakres tematyczny, zalecana bibliografia i filmografia oraz poradnik dla uczniów i nauczycieli. Rejestracja trwa do 21.10.2019 r.

 • 6

  września

  -

  21

  października

  Skrytykuj! Zostań Młodym Jurorem 37. edycji Festiwalu Ale Kino!

  Autorzy dwóch najlepszych recenzji lub wideorecenzji zasiądą w Jury Młodych 37. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Na zgłoszenia czekamy do 21.10.2019 r.

 • 13

  września

  -

  31

  marca

  Zgłoszenia do programu Filmoteka Szkolna 2019/2020

  Uwaga! Cisza na planie – AKCJA! Przekonaj się, jak film uczy świata, wychowuje i inspiruje młodych ludzi do własnej twórczości. Razem z uczniami dołącz do programu Filmoteka Szkolna i odkryj gwiazdorskie narzędzie pracy w szkole. Podpowiemy Ci, jak skutecznie wykorzystać film w edukacji.

 • 14

  września

  Oko Kalejdoskopu w siedzibie FINA

  Nowy rok szkolny zaczynamy od podróży w magiczny świat animacji, w który młodych widzów zabiorą filmy odkryte podczas VI Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU. Startujemy 14.09 o godz. 11 w siedzibie FINA!

 • 16

  września

  -

  20

  września

  Filmoteka Szkolna na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

  Na 44. FPFF nie może zabraknąć zajęć Filmoteki Szkolnej przygotowanych z myślą o nastoletnich uczestnikach festiwalu!

 • 21

  września

  -

  22

  września

  Weekendowe warsztaty z krytyki filmowej dla nauczycieli

  Wydarzenie jest częścią programu Kino Dzieci o wychowaniu – cyklu warsztatów i wykładów dla dorosłych (rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów), organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

Październik 2019

Listopad 2019

 • 4

  listopada

  -

  5

  listopada

  Przekora! O (podwójnym) języku popkultury

  Na początku listopada zapraszamy do Poznania i Góry na zajęcia, które poprowadzi Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej, dr Karol Jachymek!

 • 8

  listopada

  Inspiracje Filmoteką Szkolną – ćwiczenia scenariuszowe

  8 listopada w Krasnymstawie zdradzimy kilka podstawowych informacji o sztuce pisania scenariuszy filmowych. Zapraszamy na warsztaty z Grzegorzem Emanuelem!

 • 10

  listopada

  Transmisja na żywo spotkania z Maciejem Pieprzycą

  Maciej Pieprzyca będzie gościem specjalnym XXIX Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej w Radziejowicach. Spotkanie poprowadzi Piotr Pławuszewski (UAM),  Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo 10 listopada 2019 r. o godz. 15:00.

 • 10

  listopada

  -

  18

  listopada

  Filmoteka Szkolna - weź to na warsztat!

  Twoja szkoła jest w programie Filmoteka Szkolna? Teraz możesz zaprosić naszych edukatorów do poprowadzenia zajęć dla Twoich uczniów oraz grona pedagogicznego.

 • 12

  listopada

  Beka w kinie polskim? O roli humoru w popkulturze

  12 listopada podczas zajęć w Olsztynku weźmiemy na warsztat pojęcia żartu, ironii, satyry, absurdu i groteski na przykładzie filmów dostępnych w Filmotece Szkolnej.

 • 15

  listopada

  Ruch w filmie. Ćwiczenia w zakresie analizy dzieła filmowego

  Już 15 listopada w Przemyślu odbędą się warsztaty filmoznawcze prowadzone przez Liderkę Filmoteki Szkolnej, Ewę Musiał.

 • 15

  listopada

  -

  16

  listopada

  Zaprojektuj własną maszynę razem z Danielem Szczechurą!

  Jak zachęcić uczniów do myślenia kreatywnego? Rozwinąć umiejętności myślenia projektowego i pracy zespołowej? Wystarczy zapisać ich na zajęcia, które odbędą się podczas XIV Nocy Systemożerców w Starym Jarosławiu!

 • 16

  listopada

  Film jako narzędzie rozwoju kreatywności i innowacyjności

  Już 16 listopada zapraszamy na konferencję Filmoteki Szkolnej, która odbędzie się w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

 • 18

  listopada

  Język filmu, bohater, scenariusz i storyboard

  Co ma Arystoteles do dramaturgii filmowej i do czego scenarzyście służy drabinka?  Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy warsztatów, które odbędą się 18 listopada w Supraślu.

 • 19

  listopada

  -

  26

  listopada

  Czytanie filmu. Zajęcia z analizy tekstów kultury

  Nadchodzące zajęcia w Kluczborku i Wołczynie poświęcimy kształceniu umiejętności analizy i interpretacji dzieła filmowego. Uczestnicy poznają bliżej dwa rodzaje filmowe: animację i dokument. Zapraszamy 19 i 26 listopada!

 • 26

  listopada

  Mistyfikacja czy gra z wizerunkiem człowieka?

  Kim jesteśmy? Jak nas widzą inni? Czy to jeszcze my? Podczas warsztatów, które odbęda się 26 listopada w kinie Muza w Poznaniu wskażemy na różnorodną manipulację wizerunkiem w szeroko pojętej kulturze i sztuce.

 • 27

  listopada

  -

  15

  grudnia

  Filmoteka Szkolna rekrutuje Wędrujących Filmoznawców!

  Jesteś młodym, pełnym zapału filmoznawcą z zacięciem pedagogicznym, który chciałby prowadzić warszaty edukacyjne w szkołach w całej Polsce? Dołącz do grona Wędrujących Filmoznawców Filmoteki Szkolnej!

 • 28

  listopada

  Film jako tekst kultury na maturze z języka polskiego

  Chcesz pokazać maturzystom różne podejścia do analizy i interpretacji filmów? Zapoznać młodzież z popularnymi wątkami kulturowymi w kinie polskim i światowym? Zgłoś uczniów na warsztaty, które 28 listopada w Radomsku poprowadzi dr Maciej Dowgiel!

 • 29

  listopada

  -

  10

  grudnia

  Filmoteka Szkolna - weź to na warsztat vol. 2!

  Twoja szkoła jest w programie Filmoteka Szkolna? Zaproś naszych edukatorów do poprowadzenia zajęć dla Twoich uczniów oraz grona pedagogicznego. Tym razem zawitamy do kolejnych 8 województw. Na zgłoszenia czekamy do 10 grudnia!

Grudzień 2019

 • 4

  grudnia

  -

  6

  grudnia

  Filmowe forum nauczycieli w ramach „Ale Kino! Industry / Education Pro” w Poznaniu!

  Zapraszamy na Filmowe forum nauczycieli „Przywrócenie równowagi – kino dla młodych widzów wobec antropocentryzmu”, które odbędzie się w dniach 4–6 grudnia 2019 roku. Rejestracja trwa!

 • 4

  grudnia

  Język filmu, bohater, scenariusz i storyboard

  Do czego scenarzyście służy drabinka i co Arystoteles ma wspólnego z dramaturgią filmową? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy warsztatów, które odbędą się 4 grudnia w Kielcach.

 • 5

  grudnia

  Polaków portret własny w filmowych tekstach kultury. Dziecko – najtrudniejszy model

  Już 5 grudnia zapraszamy nauczycieli na wykład dr Agnieszki Morstin pt. „Dziecko – najtrudniejszy model”. Zajęcia odbędą się w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.

 • 5

  grudnia

  Filmowa EduAkcja Warszawy

  Film to nie tylko sztuka, ale także narzędzie komunikacji. Zrozumienie przekazu dzieła audiowizualnego stało się jedną z podstawowych kompetencji kulturalnych i komunikacyjnych współczesnego człowieka.

 • 9

  grudnia

  Miasto (nie)ujarzmione! O filmowych przedstawieniach przestrzeni

  W jaki sposób umiejętności analizy przestrzeni filmowej, może pomóc nam lepiej zrozumieć zachowania, stany psychiczne, a także motywacje bohaterów i bohaterek filmowych? Dowiecie się 9.12.2019 na warsztatach w Pracowni Filmoteki Szkolnej w Janowie Lubelskim.

 • 9

  grudnia

  Mistyfikacja czy gra z wizerunkiem człowieka? Vol. 2

  Kim jesteśmy? Jak nas widzą inni? Czy to jeszcze my? 9 grudnia podczas warsztatów wskażemy na różnorodną manipulację wizerunkiem w szeroko pojętej kulturze i sztuce.  Tym razem zapraszamy do Pracowni Filmoteki Szkolnej w Górze!

 • 10

  grudnia

  Historia filmu i historia w filmie

  Podczas zajęć 10 grudnia w Radomiu uczestnicy zapoznają się z zagadnieniem reprezentacji Holokaustu w kinie na przykładzie jednych z najciekawszych dzieł fabularnych i dokumentalnych obrazujących to trudne zagadnienie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

 • 11

  grudnia

  Plakat Filmowy - warsztaty kreatywne

  O tym, jakie funkcje spełniają poszczególne elementy plakatu filmowego przekonają się uczestnicy zajęć kreatywnych, na które zapraszamy 11 grudnia do Supraśla! Uczniowie nie tylko będą doskonalić umiejętność odczytywania przekazu ikonograficznego, ale też stworzą autorskie plakaty do filmów z Filmoteki Szkolnej!

 • 11

  grudnia

  Poszerzamy granice wyobraźni - warsztaty animacji

  Jak twórczo rozwijać potencjał wyobrażeniowy i emocjonalny uczniów? Najlepiej zachęcić ich do realizacji filmu animowanego! Można to zrobić podczas warsztatów z Tomaszem Solichem, które odbędą się 11 grudnia w Kielcach!

 • 13

  grudnia

  „Inspiracje Filmoteką Szkolną – nakręć się”

  13 grudnia w Krasnymstawie na uczniów czeka niekonwencjonalne spotkanie z reżyserem filmowym, podczas którego nastąpi wymiana myśli i doświadczeń na temat realizacji filmu, ze szczególnym uwzględnieniem filmu dokumentalnego, cyklu fotograficznego i fotokastu.

 • 14

  grudnia

  Twórczość fabularna Krzysztofa Kieślowskiego – od Kina Moralnego Niepokoju do metafizycznej trylogii Trzy kolory

  Chcesz dowiedzieć się, jak uczyć młodzież świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową? Poszerzać ich wiedzę na temat roli twórczości filmowej w życiu społecznym i artystycznym? Zapraszamy na warsztaty, które odbędą się 14 grudnia w Warmińsko – Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie!

 • 17

  grudnia

  Edukacja filmowa w procesie dydaktycznym

  Jak wykorzystać możliwości programu Filmoteka Szkolna? 17 grudnia podczas zajęć, które odbędą się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy omówimy sposoby wprowadzenia elementów edukacji filmowej do realizowanych programów nauczania.

 • 18

  grudnia

  Język filmu, bohater, scenariusz i storyboard - Białe Błota

  Co ma Arystoteles do dramaturgii filmowej i do czego scenarzyście służy drabinka?  Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy warsztatów, które odbędą się 18 grudnia w Pracowni Filmoteki Szkolnej w Białych Błotach.