X logowanie Zapomniałem hasła
 
 

 
Program edukacyjny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kontakt Filmoteka Szkolna należy do
projekty
<< październik 2017 >>
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829

Agnieszka Odorowicz

List Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Szanowni Państwo,

Od czasu kiedy film stał się istotną częścią współczesnej kultury, zaczęto doceniać jego rolę w procesie dydaktyczno-wychowawczym. Idea edukacji filmowej, rozumianej jako integralna część kształcenia i wychowania kulturalnego, była w Polsce rozwijana od lat trzydziestych ubiegłego wieku.
Swoistym paradoksem jest, że w dobie niezwykłego rozwoju kultury audiowizualnej, kiedy film jest uznanym zjawiskiem kultury współczesnej, w szkole, obok wychowania literackiego, plastycznego i muzycznego, nie znalazło jeszcze miejsca wychowanie filmowe.
Dla wszystkich zaangażowanych w realizację programu FILMOTEKA SZKOLNA jest oczywiste, że tak jak uczy się czytać i rozumieć teksty literackie, tak obecnie trzeba także uczyć świadomie odbierać przekazy audiowizualne; uczyć patrzenia, interpretowania i krytycznego przeżywania filmu.
Dziś, w czasach nowoczesnej techniki audiowizualnej, edukacja filmowa ma szczególne warunki rozwoju. Służy temu FILMOTEKA SZKOLNA - program zainicjowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Celem programu jest wykształcenie pokolenia świadomych, wymagających widzów, które poprzez wyższy poziom potrzeb i oczekiwań oraz większe uczestnictwo w kulturze przyczyni się do rozwoju sztuki filmowej. Z tego powodu, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski nadał projektowi FILMOTEKA SZKOLNA charakter strategiczny i wydatnie wspomógł jego powstanie. Specjalne podziękowania należą się także Michałowi Merczyńskiemu - dyrektorowi PWA, prezesowi zarządu TVP SA Panu Andrzejowi Urbańskiemu, członkom Rady Programowej i Zespołu Redakcyjnego, koordynatorom projektu oraz wszystkim producentom i dystrybutorom, a także twórcom filmów, którzy zgodzili się projekt ten potraktować jako promocję polskiej sztuki filmowej.
Istota programu polega na wyposażeniu wszystkich gimnazjów i liceów w Polsce oraz wybranych zagranicznych placówek edukacyjnych w pakiet FILMOTEKA SZKOLNA, zawierający płyty DVD z 55 polskimi filmami fabularnymi, dokumentalnymi i animowanymi, uprzednio poddanymi cyfrowej renowacji, ułożonymi w 26 cykli tematycznych. Ponadto PISF prowadzić będzie portal internetowy i forum Szkolny Klub Filmowy.
Godny podkreślenia jest oryginalny i nowatorski pomysł na zawartość FILMOTEKI SZKOLNEJ, autorstwa Rady Programowej i Zespołu Redakcyjnego, w skład których weszli znakomici pracownicy najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce.
Adresowany do 15 000 placówek pakiet (zawierający 26 płyt DVD oraz dołączone do nich broszury z materiałami pomocniczymi dla nauczycieli), a także strona internetowa pomogą wprowadzać elementy edukacji filmowej do programów lekcji i zajęć pozalekcyjnych, przygotowujących uczniów do obcowania z dziełem filmowym, uczących krytycznego odbioru sztuki filmowej, rozwijających własną aktywność twórczą uczniów. Serdecznie dziękuję wszystkim partnerom projektu za wielkie zaangażowanie i entuzjazm - dzięki nim mogliśmy zrealizować to szlachetne przedsięwzięcie.
Z wielką radością przekazuję w Państwa ręce pakiet FILMOTEKA SZKOLNA z nadzieją, że trwale przyczyni się on do pogłębienia wiedzy o sztuce filmowej i kulturze polskiej.


Agnieszka Odorowicz
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej