X logowanie Zapomniałem hasła
 
 

 
Program edukacyjny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kontakt Filmoteka Szkolna należy do
projekty
<< kwiecień 2017 >>
1
Szczegóły:
Finał Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
02
030405067
Szczegóły:
"Wagary w kinie.Polski film historyczny (XX wiek)"
8
Szczegóły:
„Filmowe tropy i symbole” – Warsztaty Młodzieżowego Klubu Filmowego „Młodzi gniewni”
09
10111213141516
171819
Szczegóły:
Jakiż to gości mieliśmy? Filmowe portrety artystów z Polski
20212223
24252627282930

o projekcie

Projekt "Filmoteka Szkolna. Akademia" istnieje od 2009 roku. Dwie pierwsze edycje organizowane były najpierw w Warszawie (edycja 2009/2010), następnie w sześciu polskich miastach (edycja 2010/2011).

Poprzednie Akademie były cyklem nieodpłatnych warsztatów dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Warsztaty miały na celu ukształtowanie wiedzy i umiejętności nauczania o filmie polskim (6-dniowe warsztaty teoretyczne). Dodatkowo, nauczyciele zostali przeszkoleni z podstaw operatorskich i montażu filmowego (3-dniowe warsztaty praktyczne) w Warszawskiej Szkole Filmowej. Każdy z cyklu warsztatów trwał zatem 9 dni.

W dwóch pierwszych edycjach Akademii Filmoteki Szkolnej wzięło udział łącznie 717 nauczycieli.

Trzy kolejne edycje projektu "Filmoteka Szkolna. Akademia" odbywa się wirtualnie. Przeniesienie "Akademii" na płaszczyznę on-line posłużyło uelastycznieniu pracy filmoznawców z nauczycielami i uczniami oraz umożliwieniu uczestnictwa w procesie edukacyjnym znacznie większej liczbie zainteresowanych (w tym szkołom polskim zagranicą i osobom niepełnosprawnym ruchowo).

Od edycji 2014/2015 w ramach projektu "Filmoteka Szkolna. Akademia" odbywają się tylko warsztaty w siedzibie Warszawskie Szkoły Filmowej.

Podczas warsztatów praktycznych grupy uczniów biorą udział w jednodniowych zajęciach operatorskich i montażowych, podczas których rozpisują i realizują krótkie sceny filmowe inspirowane filmami z pakietu Filmoteki Szkolnej. Zajęcia odbywają się w weekendy w godzinach 10:00 – 18:00.

Warsztaty z krytykami filmowymi, to nowość w programie Akademii Filmoteki Szkolnej. Uczniowie spotykają się z młodymi, uznanymi filmoznawcami: Anną Bielak, Kają Klimek i zwycięzcą konkursu im. Krzysztofa Mętraka, Błażejem Hrapkowiczem. Warunkiem uczestnictwa jest przygotowanie krótkiej recenzji filmowej. W trakcie całodziennego warsztatu krytycy omówią z uczniami podstawowe zasady pisania recenzji filmowych. Następnie uczestnicy nauczą się tworzyć wideo-recenzje: od ustawienia i oświetlenia kadru, po montaż. Warsztaty organizowane są jako element kampanii Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Skrytykuj.pl.

Udział we wszystkich zajęciachjest bezpłatny.