X logowanie Zapomniałem hasła
 
 

 
Program edukacyjny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kontakt Filmoteka Szkolna należy do
projekty
<< wrzesień 2017 >>
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930

O filmotece szkolnej

Program edukacji filmowej dla szkół ponadpodstawowych

 

Program FILMOTEKA SZKOLNA ruszył na początku 2009 roku wraz z nieodpłatnym przekazaniem wszystkim polskim szkołom ponadpodstawowym pakietów filmowych. Znalazło się w nich 55 wybranych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych oraz omówienia i scenariusze analizy filmowej. Doboru filmów dokonał zespół naukowców z zakresu filmoznawstwa, kulturoznawstwa, medioznawstwa, psychologii i pedagogiki. Zespół pracował pod kierunkiem prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej, prof. Marka Hendrykowskiego, prof. Tadeusza Lubelskiego i prof. Tadeusza Szczepańskiego.
Ze względu na nową treść podstawy programowej kształcenia ogólnego, która stwarza więcej miejsca na aktywnie praktykowaną edukację filmową, FILMOTEKA SZKOLNA jest niezwykle cennym materiałem edukacyjnym.

Nagrody

W 2009 roku FILMOTEKA SZKOLNA została uhonorowana prestiżową nagrodą „Inicjatywa Edukacyjna Roku" przyznawaną przez „Głos Nauczycielski" i Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz nagrodą honorową „Platynowe Koziołki" za wybitne wydarzenie w dziedzinie filmu i kultury audiowizualnej dla młodego widza w 2009 r., przyznawaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!" w Poznaniu.

Nasze lekcje

Na 26 płytach umieszczono razem 55 filmów - od „Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy, przez  „Rejs" Marka Piwowskiego, i „Ostry film zaangażowany" Juliana Antonisza, po „Naszą ulicę" Marcina Latałły i „Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego. Każdy zestaw filmów uzupełniony jest filmowymi komentarzami: filmoznawczym prof. Tadeusza Lubelskiego i subiektywnym studentów PWSFTviT. Wszystkie etiudy studenckie to indywidualne impresje ich twórców, osobiste komentarze do poprzedzanego filmu. Wystąpili w nich znani i cenieni przez młode pokolenie artyści, twórcy i postacie życia publicznego m.in.: Wilhelm Sasnal, Tomasz Lis, Muniek Staszczyk, kabaret Mumio, zespół Lao Che, ks. Wojciech Drozdowicz, Andrzej Chyra, muzyk Pono, Karolina Gruszka.

FILMOTEKA SZKOLNA ma otwartą formułę, która umożliwia prowadzenie zajęć w zróżnicowany sposób, zarówno w systemie lekcyjnym, jak i pozalekcyjnym. Z FILMOTEKI SZKOLNEJ mogą  korzystać nauczyciele wielu przedmiotów - języka polskiego, wiedzy o kulturze, historii czy wiedzy o społeczeństwie. Przygotowany materiał dydaktyczny ma nauczyć młodzież świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową, a także rozpoznawania środków wyrazu i instrumentów formalnych, którymi posługuje się film. Pozwala zrozumieć rolę twórczości filmowej w życiu społecznym i artystycznym - jej udział w dyskursie o kondycji państwa, historii, człowieku, twórczości.

Nowe tematy

Do zestawu kolejnych polskich filmów pogrupowanych w 28 tematów lekcji, szkoły uzyskały dostęp poprzez stronę internetową programu. Wśród filmów pojawiły się zarówno fabuły, m.in.: „Wesele" Andrzeja Wajdy, „Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna; dokumenty, m.in.: „Muzykanci" Kazimierza Karabasza i „Szkoła podstawowa" Tomasza Zygadło, jak również animacje, m.in.: „Sztandar" Mirosława Kijowicza i „Syzyf" Zdzisława Kudły.

Strona internetowa

Portal edukacyjny dla nauczycieli i uczniów www.filmotekaszkolna.pl stanowi źródło materiałów uzupełniających. Można na nim znaleźć m.in.: recenzje i artykuły dotyczące filmów z pakietu, polecane filmy, książki i artykuły stanowiące kontekst dla poszczególnych tematów, proponowane zagadnienia do dyskusji i sceny do analizy. Na portalu zamieszczane są również scenariusze lekcji opracowane przez nauczycieli dla poszczególnych poziomów nauczania. Strona służy ponadto jako forum wymiany kontaktów i doświadczeń.
www.filmotekaszkolna.pl

Projekty

Od roku szkolnego 2008/2009 w ramach projektów: „Filmoteka Szkolna. Akcja!" i „Filmoteka Szkolna. Akademia" organizowane są dla nauczycieli i uczniów kursy internetowe i odbywające się w całej Polsce warsztaty stacjonarne. Od 2010 roku w ramach „Filmoteki Szkolnej. Kinoterapii" nauczyciele mogą skorzystać z pomysłów na realizowanie edukacji społeczno-emocjonalnej w oparciu o film.

 

Filmoteka Szkolna. Akcja!

Projekt „Filmoteka Szkolna. Akcja!" ma na celu upowszechnienie FILMOTEKI SZKOLNEJ, wspieranie nauczycieli w wykorzystaniu materiału filmowego na zajęciach szkolnych, promocję dobrych praktyk z zakresu edukacji filmowej, a także stworzenie uczniom i nauczycielom możliwości nawiązania kontaktów ogólnopolskich i wymiany doświadczeń. Efektem tych działań są projekty filmowe realizowane obecnie w 400 szkołach. Wśród nich znaleźć można: szkolne kluby filmowe, festiwale, przeglądy, gazetki, portale informacyjne, kluby recenzentów filmowych, filmy. Projekt prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna

 

Filmoteka Szkolna. Akademia

Projekt „Filmoteka Szkolna. Akademia" to cykl wykładów i konwersatoriów online, który ma na celu przekazanie nauczycielom wiedzy o języku filmu, nauczenie posługiwania się środkami komunikacji pozawerbalnej: znakami, symbolami, barwami, gestami, dźwiękami, jako "drugim językiem" współczesnej epoki. Uczestnicy warsztatów poznają ponad stuletnią historię kinematografii, jej gatunki i estetykę. Dodatkowo  organizowane są stacjonarne zajęcia w Warszawskiej Szkole Filmowej poświęcone nauce tworzenia prezentacji multimedialnych, obsługi kamery cyfrowej, podstawom dramaturgii filmowej i podstawom montażu. Ekspertami prowadzącymi warsztaty są znawcy i praktycy kina. Projekt prowadzony przez Warszawską Szkołę Filmową we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
www.filmotekaszkolna.pl/akademia

 

Filmoteka Szkolna. Kinoterapia

Projekt „Filmoteka Szkolna. Kinoterapia" miał na celu wskazanie jak prowadzić zajęcia wychowawcze z wykorzystaniem filmu. Na stronie internetowej dostępne są materiały dydaktyczne - scenariusze lekcji i artykuły pomocnicze przygotowane przez ekspertów: psychologa, pedagoga, polonistę. Projekt prowadzony był przez Fundację Generator we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.
www.filmotekaszkolna.pl/kinoterapia

 

Organizatorzy

FILMOTEKA SZKOLNA powstała z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego.

Od 2016 roku program prowadzony jest przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami programu są: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawska Szkoła Filmowa, Fundacja Generator, Stowarzyszenie Filmowców Polskich.