12.06.2017

Relacja z ósmego Festiwalu Filmoteki Szkolnej

W dniach 12-13 czerwca 2017 r. w Warszawie odbyła się 8. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej – podsumowania efektów całorocznej pracy z filmem uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, w ramach programu edukacyjnego Filmoteka Szkolna. Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem Filmoteki Narodowej (od 1 czerwca Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego), Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej organizowanym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

- Bardzo Wam wszystkim dziękuję, że tutaj jesteście, że pracujecie przez cały rok, że są uczniowie, wspaniali młodzi ludzie, że są na sali nauczyciele, którzy pracują z takim poświęceniem na to, co nam wszystkim bliskie i to co w tym kinie, które jest jednocześnie muzeum sztuki filmowej, może być tak pięknie i głęboko przeżywane –  przywitała uczestników Festiwalu na uroczystej gali Anna Sienkiewicz-Rogowska z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA).

- Dla nas najważniejsze zawsze było to, żeby szkoła była miejscem, do którego się chce przychodzić, gdzie jest miejsce na własne pasje, akurat w Filmotece to świetnie widać, gdzie jest miejsce na krytyczne myślenie, o filmie, ale też o tym, co ten film pokazuje i dlaczego tak pokazuje, i jak to można odczytać, i jak zrobić własny film o tym, co się wokół nas dzieje. (…) ale też to, co jest dla nas ważne, to żeby uczyć pracy z innymi, uczyć pracy zespołowej – podkreślała wiceprezeska CEO Alicja Pacewicz.

- Cieszę się, że możemy być częścią tej inicjatywy, bo misją Warszawskiej Szkoły Filmowej zawsze było krzewienie edukacji filmowej i sztuki filmowej. Cieszę się, że mogliśmy Państwa gościć na warsztatach u nas i nie mogę się doczekać jutrzejszego dnia. (…) Gratuluję Państwu pasji, kreatywności i zaangażowania! – mówiła podczas gali festiwalu Ewa Szczepanowska, dyrektor kreatywna WSF.

Młodzież z pasją do kina

W ósmej edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzięło udział 200 uczniów i nauczycieli z ponad 40 miejscowości z całej Polski. W Warszawie poza szkołami ze stolicy pojawili się przedstawiciele m.in.: Olsztyna, Poręby, Lgoty Wielkiej, Radziłowa, Trzebnicy, Stalowej Woli, Połczyna-Zdroju, Sosnowca czy Gorzowa Wielkopolskiego.

Okazało się, że film inspiruje nastolatków do różnorodnych działań. W trakcie roku szkolnego grupa z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach prowadziła warsztaty filmowe dla rówieśników z Ukrainy biorących udział w międzynarodowej wymianie młodzieży, a ekipa z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 83 w Warszawie została zaproszona do szkoły podstawowej, aby podzielić się swoją wiedzą i udzielić młodszym kolegom wskazówek, jak stworzyć swój pierwszy film. Natomiast uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie pracowali na co dzień w modułach teoretycznym i praktycznym, uczestnicząc w konsultacjach swoich projektów, debatach filmowych, zajęciach filmoznawczych, filmowych i przede wszystkim organizując UFF Unia Film Festival. W ostatnich miesiącach niezwykłą popularnością cieszyły się Filmowe Gry Miejskie, które przeprowadziły grupy m.in. z V Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku, Zespołu Szkół Technicznych i Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim oraz Zespołu Szkół nr 2 w Starym Jarosławiu.

Inspirujące rozmowy po filmie „Komunia”

Zwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu Filmoteki Szkolnej był pokaz filmu „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej i spotkanie z autorką zdjęć Małgorzatą Szyłak. - W dokumencie właściwie zawsze jest tak, że to jest bardzo delikatna materia i to nigdy nie jest takie kręcenie jak przy fabule, że się po prostu wchodzi, coś reżyseruje i wymyśla i aktorzy to odgrywają. Myśmy się przyglądali na początku jak ta rodzina wygląda, jak reaguje na nas i bardzo szybko się wszyscy zaprzyjaźniliśmy. (…) W przypadku wszystkich dokumentów kiedy ma się do czynienia z prawdziwymi osobami, z realnym życiem trzeba być bardzo ostrożnym. Na każdym kroku pojawiają się dylematy, na każdym kroku pojawia się niebezpieczeństwo – przyznała operatorka podczas rozmowy z widzami.

Filmoteka daje „power”

Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w wizytach studyjnych w: Archiwum Filmoteki Narodowej, DI Factory, Human Ark, Studiu Miniatur Filmowych i WFDiF. Podczas spotkań w instytucjach filmowych uczniowie mogli dowiedzieć się jak powstaje animacja filmowa, czym jest postprodukcja, odkryć tajemnice rekonstrukcji cyfrowej obrazu i dźwięku oraz pod okiem specjalistów przekonać się, jak to wszystko działa w praktyce.

Drugiego dnia festiwalu w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyły się liczne warsztaty da uczniów i nauczycieli. Pedagodzy zapoznali się ze zjawiskiem wirtualnej rzeczywistości oraz dowiedzieli się, jak edukacyjnie wykorzystać potencjał filmu artystycznego. Młodzież natomiast szkoliła się w takich dziedzinach jak aktorstwo, montaż, scenariopisarstwo, sztuka operatorska, organizacja i programowanie festiwalu filmowego, promocja filmu, tworzenie wideobloga i krytyka filmowa. Zajęcia z ekspertami okazały się zastrzykiem pozytywnej energii oraz motywacją do dalszej pracy dla młodych filmowców, krytyków i animatorów kultury filmowej.

Młodzi i utalentowani

Kolejny raz w Festiwalu Filmoteki Szkolnej wzięli udział laureaci prestiżowych konkursów. Do Warszawy przyjechali zwycięzcy konkursu „Nakręć się” organizowanego przez CEO i Filmotekę Narodową, członkowie Jury Młodych z festiwali w Gdyni, Poznaniu i Krakowie, czyli autorzy najlepszych recenzji i wideorecenzji w konkursie „Skrytykuj!” oraz nastoletni twórcy nagrodzeni w Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy organizowanym przez Dom Kultury Zacisze. Zwycięskie prace można oglądać w siedzibie Warszawskiej Szkoły Filmowej! Po raz pierwszy na festiwalu gościliśmy laureatów Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. - Cieszę się bardzo, że w tym roku dołączył kolejny element, który marzył nam się od wielu lat, a mianowicie, że doczekaliśmy się Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, że w tym roku na sali i potem tutaj na scenie będą mogli przedstawić Wam się laureaci, którzy ruszą na wymarzone studia. To pokazuje, że nasze marzenie, żeby film jako sztuka znalazł się w szkole wreszcie się spełnia! – podkreślała Anna Sienkiewicz-Rogowska (FINA).

Organizatorzy

Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem Filmoteki Narodowej (od 1 czerwca Filmoteka Narodowa– Instytut Audiowizualny), Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej organizowanym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii na fan page'u Filmoteki Szkolnej na FB TUTAJ oraz do zapoznania się ze wszystkimi działaniami uczestników Festiwalu Filmoteki Szkolnej - wystarczy zajrzeć do katalogu, który pobrać można poniżej.