X logowanie Zapomniałem hasła
 
 

 
Program edukacyjny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kontakt Filmoteka Szkolna należy do
projekty
<< wrzesień 2017 >>
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930

20-06-2017  Warsztaty „Między słowami, między kadrami”

Czy dla widza powinno mieć znaczenie to „co autor miał na myśli”? Jak przełożyć na słowa wrażenia i emocje towarzyszące nam podczas seansu? Po czym poznać dobrą reżyserię? Czy filmy warto oglądać kilka razy? Na te i inne pytania odpowiemy podczas ostatnich w tym sezonie warsztatów z analizy filmu!

Warsztaty „Między słowami, między kadrami” odbędą się 24 czerwca o godzinie 10.00 w siedzibie Filmoteki Narodowej (ul. Puławska 61).  

Prowadzenie – Sebastian Smoliński – tegoroczny zwycięzca prestiżowego konkursu imienia Krzysztofa Mętraka, krytyk filmowy i operowy. Regularnie publikuje m.in. w: „Kinie”, "Ekranach", „Tygodniku Powszechnym” i  „Dwutygodniku”. Związany z Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz Terra Italiana - Festiwalem Kina Włoskiego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina: hiszpańskojęzycznej monografii "La doble vida de Krzysztof Kieślowski" oraz "Kina afroamerykańskiego". Stypendysta  Polonia Foundation of Ohio. Na co dzień pracuje w Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Opis warsztatów:

Warsztaty będą poświęcone wieloaspektowej analizie języka filmowego. Na przykładzie kilku krótkich metraży (fabuła, animacja, dokument) zastanowimy się nad tym, jak rozszyfrowywać i interpretować przekazy audiowizualne, by nie stracić z oczu tego, co najważniejsze: pulsującej, bogatej i trudnej do uchwycenia formy filmowej.

Jak rozmawiać o obrazach i dźwiękach, by nie popaść w literackie klisze i uchwycić wyjątkowość poszczególnych filmów? Jak przełożyć na słowa wrażenia i emocje towarzyszące nam podczas seansu? Czy powinno mieć dla nas znaczenie to, "co autor miał na myśli"? Dlaczego warto znać historię kina? Co znajduje się między kadrami, czyli jaka jest rola montażu w budowaniu filmowego świata? Po czym poznać dobrą reżyserię? Czy filmy warto oglądać kilka razy? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatów, wypełnionych wspólnymi rozmowami o obejrzanych filmach i pobudzającymi wyobraźnię ćwiczeniami.

Warsztaty – wstęp wolny (czas trwania – 4h) Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem mailowym - jradziszewska@fn.org.pl. Zapisy przyjmujemy do 22 czerwca. Uczestnicy otrzymają potwierdzenie o swoim udziale w zajęciach do dnia 23 czerwca. Pierwszeństwo w zapisach na warsztaty mają właściciele klubowych karnetów „MKF – Młodzi Gniewni”.

 

O cyklu:

„Młodzi gniewni” – Młodzieżowy Klub Filmowy

MKF „Młodzi gniewni” działa w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej od marca 2014 roku jako cykl spotkań organizowanych z myślą o młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Naszym pragnieniem było stworzenie propozycji atrakcyjnej dla nastoletnich kinomanów, zainteresowanych świadomym odbiorem sztuki filmowej i swobodną dyskusją o kinie. Program „Młodych gniewnych”, obejmujący głównie współczesne produkcje prezentowane na cenionych festiwalach, dobieramy, mając na uwadze zarówno niebanalne rozwiązania formalne prezentowanych filmów, jak i poruszaną w nich problematykę. W 2017 roku cykl poprowadzi publicystka popkulturowa Kaja Klimek, pisząca m.in. na łamach dwutygodnik.com, filmweb.pl, autorka YouTube'owego vloga „Hashtag Warsztat”.Skomentuj

obejrzyj
polecamy
Akademia Polskiego Filmu
Szczegóły:
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim. Akademia powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Edukacja Filmowa
Szczegóły:
EdukacjaFilmowa.pl to portal powstały z myślą o kinomanach i osobach zainteresowanych edukacją filmową.
Fototeka
Szczegóły:
Fototeka to serwis prezentujący zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.)
Film Polski
Szczegóły:
Film polski to największa internetowa baza filmu polskiego. Opis filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych, animowanych i spektakli teatru tv . W serwisie znajdują się także szczegółowe biogramy twórców polskiego kina (przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych) i ich filmografie. Częścią serwisu jest „Kalendarium” i dział „Film w prasie polskiej” będący filmową bibliografią zawartości wybranych czasopism polskich.
Filmoteka Muzeum
Szczegóły:
Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku. Filmoteka to również projekt badawczy i edukacyjny poświęcony medialnemu wymiarowi sztuki polskiej. Oprócz stworzenia miejsca archiwizacji filmów Muzeum upublicznia je w internecie w celach edukacyjnych i promocyjnych działając w imieniu artystów oraz kierując się zasadą wolnego dostępu do wiedzy.
Filmoteka TVP
Szczegóły:
Filmoteka TVP to blisko 150 filmów dokumentalnych i fabularnych dostępnych online bezpłatnie.
Legalna Kultura
Szczegóły:
Projekt Legalna Kultura to kampania społeczna, promująca korzystanie z legalnych źródeł kultury, realizowana przez Fundację Legalna Kultura. Wraz z odbiorcami kampanii i jej partnerami Legalna Kultura tworzy bazę legalnych źródeł kultury i wspiera powstawanie nowych. Bierze udział w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i organizuje warsztaty edukacyjne. Długofalowy cel projektu to budowanie świadomości odbiorców kultury w nowej, cyfrowej rzeczywistości.