X logowanie Zapomniałem hasła
 
 

 
Program edukacyjny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kontakt Filmoteka Szkolna należy do
projekty
<< wrzesień 2017 >>
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930

12-04-2017  Działania Liderów Filmoteki Szkolnej w małopolsce

Liderzy z woj. małopolskiego - Agnieszka Grzegórzek-Zając oraz Mariusz Widawski - organizują zajęcia zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów, a nawet przedszkolaków! Zapoznajcie się z ich ostatnimi działaniami!

Zajęcia z dr Agnieszką Morstin

1 marca 2017 roku w tarnowskim Centrum Sztuki Mościce odbyło się kolejne z cyklu spotkań realizowanych w ramach projektu z zakresu edukacji filmowej dla nauczycieli „Polaków portret własny”. W spotkaniu prowadzonym przez filmoznawczynię dr Agnieszkę Morstin uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie klas maturalnych z Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego.

Zagadnieniem poruszanym podczas tego spotkania był portret kobiety przedstawianej w polskim filmie, która w całej swej delikatności i subtelności jest równocześnie mistrzynią przetrwania w zderzeniu z tym, co przynosi jej los.

Dr Agnieszka Morstin w interesujący i uporządkowany sposób przedstawiła sylwetki kobiece w filmach: „Jak być kochaną”, „Katyń”, „33 sceny z życia” oraz „Body/Ciało”. Nawiązała również do dokumentu poświęconego sylwetce polskiej humanistki, profesor Marii Janion  -„Bunt Janion”.

Szukając podobieństw i różnic między postaciami kobiet,  prowadząca nawiązała również do tematu poruszanego na poprzednim spotkaniu, czyli do portretów mężczyzn w polskim kinie. Zwróciła również uwagę na konteksty i odniesienia w literaturze i wskazała źródła, z których nauczyciele mogą korzystać podczas pracy na zajęciach z uczniami. Spotkanie zakończyło się krótką dyskusją.

Kolejne spotkanie z cyklu już 19 kwietnia. Szczegóły: TUTAJ.

 

Warsztaty dla przedszkolaków

Przedszkolaki ze „Słonecznego Przedszkola” odwiedziły Pracownię Filmoteki Szkolnej w Woli Rzędzińskiej i wzięły udział w zajęciach edukacyjnych wokół filmu „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”, reż. Arne Lindtner Næss.

Motywem przewodnim spotkania była przyjaźń, a punktem wyjścia do rozmowy stały się przygody ich rówieśników,  Kacpra i Emmy, którzy ze względu na swój wiek byli  im szczególnie bliscy, zaś przeżywane przygody pozwoliły na utożsamienie się zarówno z postaciami, jak i z przebiegiem akcji w filmie.

W luźnej rozmowie dzieciaki opowiadały o tym, w jaki sposób pojmują pojęcie przyjaźni, jaki powinien być przyjaciel, a także stworzyły „kodeks prawdziwego przyjaciela”.

Przedszkolakom film się bardzo podobał, ponieważ łączył elementy animacji, dobrą muzykę i wesołe piosenki oraz pokazywał to, co im znane i bliskie, czyli ich małe i duże problemy. Dla nauczycieli film i warsztaty po filmie stały się przyczynkiem i impulsem  do rozmów i zajęć wychowawczych związanych z poruszanymi w filmie tematami.

Wszyscy zaś byli bardzo zadowoleni  ze spotkania z X Muzą i wyrazili chęć powtórzenia tej przyjemności!

 

 

(Agnieszka Grzegórzek-Zając, Liderka Filmoteki Szkolnej)Skomentuj

obejrzyj
polecamy
Akademia Polskiego Filmu
Szczegóły:
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim. Akademia powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Edukacja Filmowa
Szczegóły:
EdukacjaFilmowa.pl to portal powstały z myślą o kinomanach i osobach zainteresowanych edukacją filmową.
Fototeka
Szczegóły:
Fototeka to serwis prezentujący zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.)
Film Polski
Szczegóły:
Film polski to największa internetowa baza filmu polskiego. Opis filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych, animowanych i spektakli teatru tv . W serwisie znajdują się także szczegółowe biogramy twórców polskiego kina (przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych) i ich filmografie. Częścią serwisu jest „Kalendarium” i dział „Film w prasie polskiej” będący filmową bibliografią zawartości wybranych czasopism polskich.
Filmoteka Muzeum
Szczegóły:
Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku. Filmoteka to również projekt badawczy i edukacyjny poświęcony medialnemu wymiarowi sztuki polskiej. Oprócz stworzenia miejsca archiwizacji filmów Muzeum upublicznia je w internecie w celach edukacyjnych i promocyjnych działając w imieniu artystów oraz kierując się zasadą wolnego dostępu do wiedzy.
Filmoteka TVP
Szczegóły:
Filmoteka TVP to blisko 150 filmów dokumentalnych i fabularnych dostępnych online bezpłatnie.
Legalna Kultura
Szczegóły:
Projekt Legalna Kultura to kampania społeczna, promująca korzystanie z legalnych źródeł kultury, realizowana przez Fundację Legalna Kultura. Wraz z odbiorcami kampanii i jej partnerami Legalna Kultura tworzy bazę legalnych źródeł kultury i wspiera powstawanie nowych. Bierze udział w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i organizuje warsztaty edukacyjne. Długofalowy cel projektu to budowanie świadomości odbiorców kultury w nowej, cyfrowej rzeczywistości.