X logowanie Zapomniałem hasła
 
 

 
Program edukacyjny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kontakt Filmoteka Szkolna należy do
projekty
<< wrzesień 2017 >>
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930

11-04-2017  Film z klasą. Edukacja filmowa w szkole

Podkarpacka Komisja Filmowa i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zapraszają do udziału w konferencji pn. Film z klasą. Edukacja filmowa w szkole, która odbędzie się 26 kwietnia 2017 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Konferencja ma na celu prezentację programów edukacji filmowej, które skierowane są przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale uwzględniają też działania dla wychowanków szkół podstawowych.

O wykorzystaniu filmów w szkole, ich roli w budowaniu postaw prospołecznych oraz miejscu kinematografii w podstawie programowej, opowiedzą osoby od lat zajmujące się edukacją filmową dzieci i młodzieży.

Udział w konferencji jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 721 288 004, przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY, dostępny również na stronie www.podkarpackiefilm.pl (zakładka edukacja), lub przesłane na adres: m.kraus@podkarpackiefilm.pl (należy podać: imię i nazwisko, nazwę i adres szkoły, telefon kontaktowy, adres e-mail).
 

PROGRAM KONFERENCJI:

9:30–10:00 Rejestracja

10:00–10:10 Powitanie gości
Wystąpienie Pani Małgorzaty Rauch – Podkarpackiego Kuratora Oświaty

10:10–11:10 Filmoteka Szkolna – po co edukacja filmowa w szkołach?
Czy szkoła to miejsce dla filmu? Jak rozpocząć działania filmowe? Skąd czerpać wiedzę i materiały?
O doświadczeniu i dobrych praktykach w prowadzeniu szkolnej pracowni filmowej opowie liderka programu.
Prowadzący: Emilia Żuber – Lider Filmoteki Szkolnej (Janów Lubelski)

11:10–11:40 Podkarpacka Kronika Filmowa – dokument jako źródło wiedzy o regionie
Film dokumentalny jako element dydaktyki. Wykorzystanie  dokumentu jako narzędzia edukacyjnego w zdobywaniu wiedzy o regionie przedstawi współtwórczyni filmu dokumentalnego „Rzeszowskie janusze” i „Sedno”.
Prowadzący: Ilona Dusza-Kowalska – prezes Fundacji Rzeszowskiej (Rzeszów)

11:40–11.55 Przerwa kawowa

11:55–13:00 Filmowe lekcje wychowawcze – czy film może uczyć empatii?
O roli filmu w edukacji i wychowaniu opowie realizatorka programu. Wystąpienie dotyczy praktycznego wykorzystania filmu i scenariusza  lekcji  w prowadzeniu zajęć wychowawczych. Uczestnicy otrzymają pakiety 10 filmów krótkometrażowych wraz z materiałami dydaktycznymi do wykorzystania w szkołach.
Prowadzący: Lucyna Zembowicz – koordynator projektów edukacyjnych w Fundacji Generator (Warszawa)

13:00–13:20 Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB
O roli festiwalu w edukacji filmowej młodego widza, programie i celach wydarzenia opowie dyrektor festiwalu. Uczestnicy otrzymają zaproszenia do udziału w 3. edycji, która odbędzie się w czerwcu w Rzeszowie, Boguchwale, Dębicy i Zatwarnicy.
Prowadzący:  Marta Kraus – dyrektor festiwalu, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej (Rzeszów)

13:20 Zakończenie

PRELEGENCI:

Emilia Żuber
Lider Filmoteki Szkolnej w woj. lubelskim. Nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Techniczych w Janowie Lubelskim. Autorka projektów filmowych dla uczniów dofinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, laureatka nagrody PISF w kategorii edukacja młodego widza. Autorka scenariuszy lekcji filmowych dla Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Organizatorka filmowych gier miejskich, maratonów filmowych, warsztatów montażowych, operatorskich i fotograficznych.

Lucyna Zembowicz
Absolwentka filmoznawstwa. Pomysłodawczyni i redaktor serwisu projekcje.edu.pl. Pełniła m.in. funkcję dyrektora programowego Centrum Kultury Rotunda w Krakowie, ma doświadczenie pracy w dystrybucji filmów; przez kilka lat zajmowała się obsługą prasową telewizyjnego kanału filmowego Ale kino! Koordynatorka projektów edukacyjnych, animatorka kultury. Popularyzuje wykorzystanie filmu w procesie psychoedukacji dzieci i młodzieży.

Ilona Dusza Kowalska
Prezes Fundacji Rzeszowskiej zajmującej się kształtowaniem tożsamości regionalnej poprzez przybliżanie historii i dziedzictwa regionalnego oraz współtworzenie kultury. Inicjatorka i koordynator działań na styku kultury, edukacji, multimediów. Współtwórca produkcji dokumentalnych – „Rzeszowskie janusze” (2016) oraz „SEDNO – społecznościowy film dokumentalny” (2015).

Marta Kraus
Dyrektor Festiwalu KINOLUB. Doświadczona koordynatorka projektów edukacyjnych i kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawczyni i realizatorka programu „Laboratorium filmowe” skierowanego do nauczycieli i animatorów. Kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej z siedzibą w Rzeszowie.

(źródło: www.ko.rzeszow.pl)Skomentuj

obejrzyj
polecamy
Akademia Polskiego Filmu
Szczegóły:
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim. Akademia powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Edukacja Filmowa
Szczegóły:
EdukacjaFilmowa.pl to portal powstały z myślą o kinomanach i osobach zainteresowanych edukacją filmową.
Fototeka
Szczegóły:
Fototeka to serwis prezentujący zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.)
Film Polski
Szczegóły:
Film polski to największa internetowa baza filmu polskiego. Opis filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych, animowanych i spektakli teatru tv . W serwisie znajdują się także szczegółowe biogramy twórców polskiego kina (przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych) i ich filmografie. Częścią serwisu jest „Kalendarium” i dział „Film w prasie polskiej” będący filmową bibliografią zawartości wybranych czasopism polskich.
Filmoteka Muzeum
Szczegóły:
Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku. Filmoteka to również projekt badawczy i edukacyjny poświęcony medialnemu wymiarowi sztuki polskiej. Oprócz stworzenia miejsca archiwizacji filmów Muzeum upublicznia je w internecie w celach edukacyjnych i promocyjnych działając w imieniu artystów oraz kierując się zasadą wolnego dostępu do wiedzy.
Filmoteka TVP
Szczegóły:
Filmoteka TVP to blisko 150 filmów dokumentalnych i fabularnych dostępnych online bezpłatnie.
Legalna Kultura
Szczegóły:
Projekt Legalna Kultura to kampania społeczna, promująca korzystanie z legalnych źródeł kultury, realizowana przez Fundację Legalna Kultura. Wraz z odbiorcami kampanii i jej partnerami Legalna Kultura tworzy bazę legalnych źródeł kultury i wspiera powstawanie nowych. Bierze udział w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i organizuje warsztaty edukacyjne. Długofalowy cel projektu to budowanie świadomości odbiorców kultury w nowej, cyfrowej rzeczywistości.