X logowanie Zapomniałem hasła
 
 

 
Program edukacyjny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kontakt Filmoteka Szkolna należy do
projekty
<< wrzesień 2017 >>
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930

07-03-2017  Kursy dla uczniów i nauczycieli "Akcja!"

I. Kurs dla nauczycieli "Edukacja filmowa - nowe wyzwania"

Dlaczego warto?

W naszym nowym kursie pokazujemy innowatorskie, często zaskakujące możliwości pracy z filmem i edukację filmową w szerszym kontekście: kontekście zadań wychowawczych, jakie stoją przed nauczycielami w szkole, kontekście eksperymentów i innowacji pedagogicznych, kontekście praktycznych kompetencji realizacji projektów. Odpowiadając na zgłaszane nam zapotrzebowanie przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dla wszystkich chętnych intensywniej włączać film do codziennej pracy nauczycielskiej i zajęć pozaszkolnych.

Dla kogo?

Kurs "Edukacja filmowa - nowe wyzwania" kierowany jest do nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy i animatorów, którzy pracują już z filmem  na swoich zajęciach, a teraz chcieliby poszerzyć spektrum tych działań. Na kursie dowiedzą się jak uczynić film wstępem do angażujących i skutecznych zajęć wychowawczych. Poznają nowatorskie metody  edukacji filmowej, a także podstawy realizacji innowacji pedagogicznej opartej na filmie. Zdobędą praktyczną wiedzę na temat tego, gdzie i jak szukać wsparcia dla swoich działań i pomysłów.

Kurs ten ukończyć może każdy, kto zapoznawszy się z podstawami edukacji filmowej, przekonał się do tego narzędzia edukacji, a teraz chciałby odkryć nowe obszary pracy z filmem.

Zalety kursu:

 • Praktyczne działania - możliwość natychmiastowego wykorzystania nowych rozwiązań w praktyce szkolnej,
 • Indywidualny kontakt – motywująca opieka mentorska w czasie całego kursu,
 • Dzielenie się doświadczeniami i sprawdzonymi dobrymi praktykami z opiekunami i innymi uczestnikami kursu,
 • Możliwość zapoznania się z najlepszymi praktykami edukacji filmowej w Polsce,
 • Wybór czasu, sposobu pracy, materiałów i zadań, który sprawia, że uczestnik uczy się dokładnie tego, co jest mu potrzebne.

Zakres tematyczny kursu:

1. Film a wychowanie

2. Eksperymenty i innowacje filmowe

3. Projekt od A do Z - jak napisać wniosek, zdobyć dotację i zrealizować projekt

Jak zorganizowany jest kurs?

 • Kurs prowadzony jest za pośrednictwem platformy internetowej. Każdy uczestnik otrzymuje indywidualny login i hasło dostępu. Materiał merytoryczny podzielony został na tzw. moduły (opracowane w formie prezentacji z załączonymi materiałami – tekstami, filmami, ćwiczeniami).
 • Kurs Filmoteka Szkolna składa się z pięciu modułów. Uczestnicy mają średnio 3 tygodnie na zapoznanie się z materiałami prezentowanymi w module oraz wykonanie proponowanych zadań. Z platformy mogą korzystać w dowolnym czasie.
 • Stopniowo wprowadzani są w przedmiotowe zagadnienia. Otrzymują materiały dydaktyczne i wskazówki do zastosowania w pracy w szkole i poza nią. Podczas trwania modułu wypróbowują w praktyce nowe umiejętności i wiedzę.
 • Wnioski wynikające z zastosowania umieszczają w sprawozdaniu, które publikują na platformie kursu pod koniec trwania modułu. Każdy uczestnik ma ścisły kontakt ze swoim mentorem, który komentuje jego sprawozdania. Ma również dostęp do sprawozdań innych kursantów. Przewidziane są także inne sposoby interakcji (forum, rozmowa z mentorem).

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.Kurs trwa 3 miesiące.

Udział w kursie jest odpłatny: 200 zł (płatności za udział nauczyciela w kursie może dokonać szkoła - prosimy o zaznaczenie przy zgłoszeniu na kogo wystawić fakturę).

Regulamin kursu i informacje o płatnościach: TUTAJ.

Więcej o kursie na stronie filmoteka.org.pl. Informacji udzielają też koordynatorki projektu: Karolina Giedrys-Majkut (karolina.giedrys@ceo.org.pl, tel. 22 659 62 03 wew. 113) oraz Aleksandra Czetwertyńska (aleksandra.czetwertynska@ceo.org.pl, tel. 22 659 62 03 wew.113).


II. Kurs dla uczniów

Podczas trzech miesięcy zajęć on-line uczniowie i uczennice nie tylko pogłębią swoją wiedzę na temat historii kinematografii (ze szczególnym uwzględnieniem historii polskiego kina), ale także będą mieć okazję nakręcenia własnego filmu, bądź udoskonalenia warsztatu krytycznego (w zależności od wybranej ścieżki zajęć). Działaniom młodzieży przez cały okres trwania kursu swoim bacznym okiem będą się przyglądali doświadczeni mentorzy, którzy wesprą ich w pracy.

Formuła

Kurs Filmoteki Szkolnej został podzielony na 6 części (opracowane w formie prezentacji z załączonymi materiałami – tekstami, filmami, ćwiczeniami). Na zapoznanie się z materiałami pomocniczymi każdego modułu i wykonanie proponowanych zadań uczestnicy będą mieć 1- 2 tygodnie. Po każdym sprawozdaniu, do którego dołączą efekty swojej pracy - np. linki do filmów czy recenzji,  otrzymają fachową opinię i wskazówki od swojego mentora. 

Zakres tematyczny

 • Moduł I, II – wiedza o filmie: początki kina, narodziny gatunku, krótka historia polskiego kina, kino dokumentalne (dla zainteresowanych), historia i ewolucja polskiej animacji (dla zainteresowanych)
 • Moduł III – filmowe środki wyrazu: podstawowe środki sztuki filmowej
 • Moduł IV, V, VI – warsztat krytyka filmowego: analiza filmowych środków wyrazu, analiza ujęć i scen, krytyka filmowa, organizacja pokazów filmowych, jak dyskutować i debatować, szkolny dkf, recenzje filmowe
 • Moduł IV. V, VI – warsztat młodego reżysera: inspiracje filmowe, logline, treatment, scenariusz, praca z kamerą, montaż

Zaświadczenia o ukończeniu kursu

To nie wszystko. Jako dowód ukończenia kursu uczniowie i nauczyciel-opiekun otrzymają specjalne imienne zaświadczenia. Uwaga! Warunkiem otrzymania zaświadczenia o ukończeniu kursu jest zaliczenie wszystkich modułów, aktywny udział w rozmowach na forum oraz oddanie pracy końcowej ("Warsztat krytyka filmowego" - recenzja filmowa, "Warsztat młodego reżysera" - max. 5-minutowa etiuda). 

Kurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Do udziału zapraszamy pojedynczych uczniów lub grupy uczniowskie do 5 osób. Z jednej szkoły mogą być zgłoszone 2 zespoły. (Istnieje możliwość przyjęcia większej liczby grup w ramach wolnych miejsc).

Zgłoszenie na kurs powinno zostać wysłane przez nauczyciela - opiekuna ucznia bądź grupy uczniów uczestniczących w kursie. Zachęcamy do uczestnictwa grupy uczniów, których nauczyciel zgłosił się do kursu dla nauczycieli. 

Formularz zgłoszeniowy

Początek kursu: 13 marca. Kurs potrwa 3 miesiące
 

Kursy są realizowane w ramach projektu Filmoteka Szkolna. Akcja! we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 Skomentuj

obejrzyj
polecamy
Akademia Polskiego Filmu
Szczegóły:
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim. Akademia powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Edukacja Filmowa
Szczegóły:
EdukacjaFilmowa.pl to portal powstały z myślą o kinomanach i osobach zainteresowanych edukacją filmową.
Fototeka
Szczegóły:
Fototeka to serwis prezentujący zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.)
Film Polski
Szczegóły:
Film polski to największa internetowa baza filmu polskiego. Opis filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych, animowanych i spektakli teatru tv . W serwisie znajdują się także szczegółowe biogramy twórców polskiego kina (przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych) i ich filmografie. Częścią serwisu jest „Kalendarium” i dział „Film w prasie polskiej” będący filmową bibliografią zawartości wybranych czasopism polskich.
Filmoteka Muzeum
Szczegóły:
Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku. Filmoteka to również projekt badawczy i edukacyjny poświęcony medialnemu wymiarowi sztuki polskiej. Oprócz stworzenia miejsca archiwizacji filmów Muzeum upublicznia je w internecie w celach edukacyjnych i promocyjnych działając w imieniu artystów oraz kierując się zasadą wolnego dostępu do wiedzy.
Filmoteka TVP
Szczegóły:
Filmoteka TVP to blisko 150 filmów dokumentalnych i fabularnych dostępnych online bezpłatnie.
Legalna Kultura
Szczegóły:
Projekt Legalna Kultura to kampania społeczna, promująca korzystanie z legalnych źródeł kultury, realizowana przez Fundację Legalna Kultura. Wraz z odbiorcami kampanii i jej partnerami Legalna Kultura tworzy bazę legalnych źródeł kultury i wspiera powstawanie nowych. Bierze udział w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i organizuje warsztaty edukacyjne. Długofalowy cel projektu to budowanie świadomości odbiorców kultury w nowej, cyfrowej rzeczywistości.